Dan sigurnijeg Interneta

Povodom Dana sigurnijeg Interneta, koji se obilježava u utorak, 6. veljače 2018. godine Nacionalni CERT će s početkom u 12 i 30 sati održati webinar naslovljen "WannaCry - Dani nesigurnog Interneta"

Tijekom webinara će se, na primjeru najveće zlonamjerne ransomware kampanje u povijesti, prikazati kako se ovakvi napadi izvode, koje mogu biti posljedice zlonamjernih kampanja te na koji način se zaštititi.

Kampanja zlonamjernim ransomware sadržajem WannaCry pokrenuta je u svibnju 2017. godine, a pogodila je 300 000 računala u 150 zemalja, a šteta koju je ova kampanja prouzrokovala brojala se u milijardama američkih dolara. Kako je napad izveden, što mu je prethodilo te kakve je posljedice po svijet računalne sigurnosti imao, pitanja su o kojima će se u webinaru govoriti.

Kako se webinar održava povodom Dana sigurnijeg Interneta, riječi će biti i o povijesti njegovog obilježavanja. Pokrenut kao inicijativa projekta EU SafeBorders 2004. godine, Dan sigurnijeg Interneta plod je rada mnogih institucija koje ovakvim djelovanjem žele osvijestiti cjelokupnu populaciju o važnosti sigurnog služenja Internetom. Danas se Dan sigurnijeg Interneta obilježava u 150 zemalja svijeta, a Nacionalni CERT će, nakon prošlogodišnjeg webinara "Socijalni inženjering - čovjek kao najveća ranjivost sustava", nastaviti ovu tradiciju.

Webinar će se održati putem Adobe Connect komunikacijskog i kolaboracijskog alata na adresi http://connect.carnet.hr/webinar. Za ulazak u virtualnu sobu potrebno je odabrati opciju 'Gost' i upisati svoje ime i prezime ili opciju AAI@EduHr te upisati svoje podatke potrebne za prijavu. Više o korištenju webkolaboracijskog alata Connect može se vidjeti na snimci održanog webinara kao i na stranici upute za korisnike. Svi webinari se snimaju i snimke su dostupne u opisu održanih webinara

objavio: Nikša Radan   datum: 6. 2. 2018.