120. rođendan naše škole

Osnovna škola Stjepan Radić u Tijarici jučer je proslavila Dan škole i veliki jubilej – 120 godina školstva u svom mjestu.

[1902. - 2022.] ❤️

Naša mala škola proslavila je svoj veliki 120. rođendan. Odgojili smo i obrazovali 120 generacija djece iz Tijarice, Kamenskog, Voštana, Roža i Strizirepa i na sve njih smo beskrajno ponosni. Voljeli bismo da ih imamo više u školi, ali to ne ovisi o nama. Za naš rođendan ne želimo poklone, jer osmijeh naše djece je jedini i najljepši poklon koji možemo dobiti. Zahvaljujući našoj ravnateljici Ani Bravić nagradili smo naše najbolje učenike, a posebnu nagradu, novi bicikl, dobio je županijski prvak iz geografije i sudionik državnog natjecanja Bože Vukas. 🎂

Prva škola u Tijarici počela je s radom u župskoj kući davne 1902 godine, a otvorena je na inicijativu tadašnjeg župnika don Ivana Vozile koji je bio i prvi učitelj rodom iz Trogira.

Budući da je Tijarica veliko mjesto, dugo 13, a široko 7 km, kroz povijest se nastava održavala u niz privatnih kuća i na raznim lokacijama diljem mjesta. Nije bilo organiziranog prijevoza pa su učenici u školu pješačili i po desetak, ali i puno više kilometara iz samog mjesta, ali i okolnih naselja: Roža, Voštana, Ljuti, Kamenska, Strizirepa, Gornje i Donje Tijarice.

Na trenutnoj lokaciji škola je od 1968. godine. Sve područne škole, kojih je svojevremeno bilo 8, već su godinama, a neke i desetljećima zbog malog broja učenika zatvorile svoja vrata. Ostala je tek matična škola u Tijarici u koju školski autobus već dugi niz godina prevozi učenike iz Voštana, Ljuta, Donje i Gornje Tijarice, dok iz ostalih naselja koja čine upisno područje škole već godinama pa i desetljećima nema ni jednog učenika.

Zbog nemogućnosti zapošljavanja u mjestu i okolici te neimaštine, veliki je broj mještana otišao po svijetu trbuhom za kruhom. Danas je Tijaričana u svakom većem zapadnoeuropskom gradu pa i hrvatskim gradovima više nego u Tijarici.

Odlaskom stanovništva iz razumljivih je razloga stalno opadao broj djece u Tijarici, a još više u već spomenutim okolnim naseljima koja gravitiraju našoj školi.

U dobra stara vremena, kada je u Tijarici sve vrvilo od života, školu je pohađalo i do 600 učenika, a nastava se odvijala u 3 smjene. Ravnateljica Ana Bravić kaže da po broju učenika danas škola spada među najmanje u Hrvatskoj:

‘Imamo status male planinske škole. Zahvaljujući našem osnivaču, Splitsko-dalmatinskoj županiji, zgrada je u cijelosti obnovljena i opremljena suvremenim nastavnim sredstvima i pomagalima. Školski okoliš je lijepo uređen zahvaljujući suradnji škole s udrugom ‘Pokrenimo Tijaricu’. Udruga gotovo dva desetljeća surađuje sa školom, a sve na dobrobit njenih učenika. Ponosni smo što su iz naše škole potekli brojni intelektualci te postali poznati i priznati ljudi diljem Hrvatske i svijeta pronoseći znanje i sposobnosti stečene upravo u našoj školi.’

Veliki školski jubilej – 120 godina školstva u Tijarici proslavljen je uz prisustvo roditelja i učitelja uz prigodni program, izložbu učeničkih radova, sportske aktivnosti, prigodne prezentacije o povijesti škole te svečanu priredbu na kojoj je nagrađen najbolji učenik škole, šestaš Bože Vukas, prvak na županijskom natjecanju te uz svog mentora, učitelja Nikšu Radana i sudionik državnog natjecanja iz geografije, izvijestila je ravnateljica Bravić i dodala:

‘Nadamo se da ovo naše upisno područje, koje je ujedno i veliko pogranično područje prema BiH, neće ostati pusto i prazno dok čekamo neke bolje dane za ove ljude, a posebno za mlade obitelji kojima treba stvoriti bolje životne uvjete. Našoj školi želimo dug život nadajući se da će još dugo opstati na ovim prostorima!’

objavio: Nikša Radan   datum: 4. 6. 2022.